Opublikowano:

Kiedy pracodawca zapewnia odzież roboczą?

Wiele osób może zastanawiać się kiedy pracodawca zapewnia odzież roboczą swojemu pracownikowi. Zatem wyjaśniamy: zgodnie z art.237 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież oraz obuwie robocze podczas wykonywania przez niego pracy. Stosuje się ten przepis w sytuacjach gdy obowiązki pracownika mogą wpłynąć na uszkodzenie jego własnego ubrania wierzchniego. Jest jednak również możliwość noszenia własnych ubrań przez pracownika w przypadku gdy pracodawca pokrywa

Odzież robocza, a odzież ochronna – różnice

Strój roboczy i odzież ochronna to zupełnie dwa różne terminy. Pojęcie odzież ochronna dotyczy odzieży, która zakrywa lub zastępuje odzież osobistą. Jej zadaniami jest ochrona przed zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i czynnikami atmosferycznymi. Chroni ona pracownika podczas wykonywania przez niego pracy. Z kolei odzież robocza to odzież ubierana przez pracownika podczas pracy. Jej zadaniem nie jest chronienie osoby przed w.w czynnikami lecz pracownik ubiera odzież ze względu na możliwość zabrudzenia, zniszczenia swojej odzieży.

Wymagania wobec odzieży roboczej

Wymogi wobec odzieży roboczej wskazane są w normie PN-P-84525:1998. W zależności od warunków pracy może być ona ocieplana lub też nie. Najczęściej wybierane są produkty wykonane z bawełny z domieszkami tworzyw sztucznych. Ubrania robocze dla pracowników nie muszą posiadać certyfikatów.

Konsekwencje za brak ubrania roboczego

Pracodawca ma obowiązek konsekwowania braku noszenia odzieży roboczej. W przypadku gdy tego nie robi, powinien przygotować się na nałożenie grzywny przez Państwową Inspekcje Pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *